Dansk Historisk Motor Club, Vejen, afholder lørdag den 13. september sit 22. Classic Car Challenge, der er tællende som 5. afdeling af Danmarksmesterskabet i DASU Classic Regularity serien. Løbet er samtidigt 7 afd. af DHMC Classic Tour, som er en turnering internt i Dansk Historisk Motor Club.  De førende i Elite klassen, brødrene Poul og Egon Brøndum fra Randers er her fanget på kameraet i 3. afdeling af DASU Classic Regularity mesterskabet der blev kørt med udgangspunkt fra Aars. (Foto: Bjarne Andersen, AAS)
Det ca. 210 km lange løb, med Løbsleder Niels Oluf Jessen (Luffe) i spidsen, sekunderet af Peter Jacobi, Egon Brix, Jens B. Andersen i løbsledelsen, bringer deltagerne rundt i noget af Danmarks flotteste natur, og køres hovedsageligt på fine små asfaltveje i området mellem Vejen, Egtved, Jelling, Skibet, Alminde og Lunderskov.
I løbet er der indlagt 12 sekundetaper på sammenlagt ca. 102 km, hvor det gælder om at være på rette sted på nøjagtigt planlagt tidspunkt i henhold til den opgivende gennemsnitshastighed, som typisk ligger mellem 40 og 45 km/t.
 Henning og Else Friborg, Them, fører Expert klassen efter de første fire afdelinger er kørt. Her er ses de på ruten i 3. afdeling af mesterskabet. (Foto: Bjarne Andersen, AAS)
Der er teknisk kontrol af de fine gamle biler fra kl. 8:00 ved Vejen Idrætscenter, Petersmindevej 1, 6600 Vejen, hvorfra starten går for første bil kl. 10:00. Bilerne starter herefter med et minuts mellemrum ud på første etape, som går fra Vejen via Gesten, Jordrup, Tågelund til Tørskind Grusgrav, Tørskindvej 98A, 6040 Egtved, hvor der er et kvarters pause fra kl. 11:24.
Her er der mulighed for at se de mange flotte biler, men også den verdenskendte ”Landskabsskulptur”, udført af Robert Jacobsen og franskmanden Jean Clareboudt. Skulpturen består af ni enkelt skulpturer, der er placeret rundt i naturen, og udgør en af de få kunstudstillinger i den danske natur. I øvrigt er der fra toppen af grusgraven en fantastisk udsigt over Vejle Ådal.
 Hans-Jørn Søgård Andersen, løbsleder for 4. afdeling i Ans, og Kaj Mikkelsen, Silkeborg ses her i 3. afdeling af mesterskabet. Hans-Jørn var dog her erstattet af sønnen Ronnie Søgård Andersen. Da det er muligt at deltage med en reservechauffør eller codriver, fører Hans-Jørn Søgård Andersen og Kaj Mikkelsen mesterskabet i Sport klassen. (Foto: Bjarne Andersen, AAS)
Sidste etape går fra Egtved Camping over Alminde, Vester Nebel, Lunderskov til Vejen, hvor der er mål hos Læborg Autohandel, Ådalen 23, 6600 Vejen kl. 16:40. Efter at være kommet i mål, kører deltagerne til Vejen Sportshotel, hvor præmieuddelingen til de vindende hold foregår i forbindelse med præmiemiddagen.
Efter formiddagspausen køres der ad snørklede veje over Egtved, Randbøldal, Bredsten mod Jelling, hvor der på Skovdal Kro, Fårupvej 23, 7300 Jelling, er 45 minutters frokostpause fra kl. 12:42. Løbets 2. sektion starter herfra kl. 13:27, og fører deltagerne sydover omkring Skibet, Ødsted, Egtved, til dagens tredje pause kl. 14:00, hvor der bydes på kaffe og kage ved Egtved Camping, Verstvej 9, 6040 Egtved.
 Ægteparret Birch og Maria Johannesen fra Græsted ligger i spidsen for mesterskabet i Touring klassen. De ses her i deres meget sjældne Renault 25 fra 1991. (Foto: Bjarne Andersen, AAS)
Dansk Automobil Sports Unions vejsportsudvalg og Dansk Historisk Motor Club, Vejen
Information om DASU Classic 2025
DASU Classic Regularity er en serie af motorløb, pålidelighedsløb for dem som ejer en klassisk bil, indregistreret den 31.12.1995 eller før, samt youngtimer biler til og med 31.12.1990, og for el-biler uanset årgang, som har lyst til at køre let motorløb sammen med måske et familiemedlem eller en god ven. Man kan desuden deltage i sin almindelige nyere bil i en åben klasse.
DASU Classic Regularity-turneringen i 2025 består af seks løb fordelt over hele landet.
DASU Classic Regularity tæller som Danmarksmesterskabet i regularity.
Hvad er regularity?
Regularity for klassiske biler er en anden måde at køre motorløb på, og er samtidig en sjovere måde at bruge sin klassiske bil på, end blot at køre en tur i godt vejr med termokanden i bagagerummet.
Ikke fordi det ikke er hyggeligt, men det giver en anden dimension, at man kan bruge sin bil i konkurrenceøjemed, og samtidig komme ud blandt andre mennesker, med samme interesse.
Ved regularity forstås et løb på offentlig vej, hvor deltagerne skal overholde forskellige gennemsnitshastigheder.
Løbene køres som oftest efter et tydeligt kort, hvor der er indtegnet nummererede punkter, som man skal køre igennem i rigtig rækkefølge. Undervejs møder man nogle skilte med et bogstav på, som noteres ned i det udleverede kontrolkort, så man kan se om deltagerne har kørt den rigtige rute.
Undervejs på den samlede rute, kører man nogle sekundetaper, hvori man passerer et antal hemmelige tidskontroller. Kontrollerne skal passeres på rette tidspunkt i forhold til den gennemsnitshastighed der køres med. Gennemsnitshastigheden overskrider aldrig 50 km/t.
DASU Classic Regularity – serien kan følges på: https://dasuclassic.dk/
rallypics.dk Viggo Johansen |